II Przedszkolny Turniej Szachowy

17 czerwca odbył się II Przedszkolny Turniej Szachowy.

Od dwóch lat dzieci z grup  „zerówkowych” podczas pobytu w przedszkolu mają okazję do systematycznej gry w szachy. Przedszkole zakupiło po 4 zestawy szachów dla każdej grupy. Trenerami są rodzice oraz nauczycielki. W turnieju wzięło udział 27 dzieci. Przebieg wydarzenia nadzorował trener szachowy Pan Tomasz Witek oraz pan Jacek  Kunicki – tata Witka z grupy X Zajączków Szarusiów. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy Młodego  Zdolnego Szachisty.

Dlaczego warto zapoznać dziecko z szachami? Naukowcy przeprowadzili wiele badań dotyczących wpływu gry w szachy na rozwój dziecka. Okazało się, że u dzieci, które przeszły pięciomiesięczny kurs gry w szachy odnotowano wzrost ilorazu inteligencji. Badacze przypisują to zjawisko ćwiczeniu koncentracji i logicznego myślenia podczas treningu szachowego. Gra w szachy poprawia także umiejętności arytmetyczne, kształtuje umiejętność krytycznego myślenia i oceny sytuacji, rozwija zdolności organizacyjne oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Szachy mają także pozytywny  wpływ na umiejętności psychospołeczne.

W naszym przedszkolu mamy okazję obserwować dobroczynny wpływ szachów na rozwój dzieci. Chcielibyśmy, aby ta gra towarzyszyła naszym dzieciom już od najmłodszych lat. Mamy ciekawe plany i pomysły dotyczące zajęć szachowych na rok szkolny 2019/2020.